Шановні моряки, ми продовжуємо консультувати і допомогати вам! У єдності наша сила. Слава Україні! 

Глобальна морська
система зв'язку під час лиха

ГМЗЛБ (або GMDSS) – міжнародна система, що використовує сучасні наземні, супутникові та суднові системи радіозв’язку, розроблена членами Міжнародної Морської Організації та є істотним удосконаленням способів аварійного зв’язку. Усі судна, що підпадають під дію Міжнародної Конвенції про безпеку життя на морі, повинні повністю відповідати вимогам ГМЗЛБ.

Основна мета конвенції – підготовка глобального плану пошуку та рятування на морі. Підставою є укладання багатосторонніх угод, що забезпечують проведення рятувальних робіт у прибережних та прилеглих до них морських районах, для співробітництва та взаємної підтримки під час виконання пошуково-рятувальних операцій.

Впровадження на морі сучасних засобів зв’язку, заснованих на широкому використанні супутникових та вдосконалених засобів та методів зв’язку, дозволяє забезпечувати автоматичну передачу та прийом аварійних сигналів на будь-якій відстані, незалежно від метеорологічних умов та умов поширення радіохвиль. ГМЗЛБ заснована на тому, що пошуково-рятувальні організації, так само як і судна в районі лиха, повинні бути у можливо короткий термін сповіщені про аварію та відповідно взяти участь у скоординованій операції з мінімальними витратами часу. Крім цього, система забезпечує зв’язок, необхідний для безпеки мореплавання, включаючи навігаційні та метеорологічні попередження.

Таким чином, будь-яке судно, незалежно від району плавання, має забезпечити надійний зв’язок з точки зору безпеки самого судна та інших суден, що знаходяться в даному районі.

Основні функції ГМЗЛБ

Система ГМЗЛБ забезпечує передачу сповіщень про лихо. Це швидка та надійна передача інформації про аварію судам, що знаходяться в районі аварії, а також рятувальним координаційним центрам, які можуть допомогти.

Аварійне сповіщення зазвичай надходить на рятувальні центри координації через берегову радіостанцію або берегову земну станцію системи INMARSAT. Після цього повідомлення передається пошуково-рятувальним засобам та судам у районі аварії.

Засоби зв'язку повинні забезпечити оповіщення про лихо,
незалежно від району плавання судна в наступних трьох напрямках:

 • Судно – берег
  Принаймні двома окремими та незалежними засобами, кожне з яких використовує різні види радіозв'язку
 • Судно – судно
  Буде ефективним на відстані не більше 100 миль
 • Берег – судно
  або через супутникову систему зв'язку INMARSAT, або через традиційні засоби зв'язку на виділених для цього частотах

На судні, обладнаному апаратурою ГМЗЛБ, усі судноводії повинні мати дипломи операторів ГМЗЛБ. Один із помічників капітана призначається відповідальним за забезпечення радіозв’язку та ведення відповідної документації, як правило дана функція покладається на другого помічника капітана.

Кожен судноводій обов’язково повинен мати робочий диплом оператора ГМЗЛБ. Також робочий диплом ГМЗЛБ входить до переліку обов’язкових документів для отримання робочого диплома штурмана, старшого помічника, капітана.

Для отримання першого робочого диплома оператора ГМЗЛБ
(загального або обмеженого) необхідно:

 • Пройти курс у навчально-тренажерному центрі за напрямком оператор ГМЗЛБ.
 • Подати документи до інспекції з підготовки та дипломування моряків для підтвердження кваліфікації.
 • Після успішного складання іспиту, подати документи в дипломно-паспортний відділ капітанії порту для отримання робочого диплома оператора GMDSS.

Для оновлення підтвердження до робочого диплома
оператора ГМЗЛБ(загального або обмеженого) необхідно:

 • Пройти курс перепідготовки за направленням оператора ГМЗЛБ у навчально-тренажерному центрі.
 • Подати документи та інспекцію з підготовки та дипломування моряків для підтвердження за стажем або через здачу комп'ютерного тестування.
 • Після отримання протоколу подати документи до дипломно-паспортного відділу для отримання нового підтвердження.

У вас залишилися питання чи вам потрібна більш розгорнута консультація щодо отримання або оновлення робочого диплома оператора ГМЗЛБ? Залишіть заявку і ми зв’яжемося з вами зараз.

Залишилися питання?
Ми з радістю вам допоможемо!

Опишіть коротко свою ситуацію та отримайте відповідь

  Ваш телефон потрібен нам тільки для зв'язку з вами, щоб уточнити питання або відразу відповісти. Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності даних.